قاسم بن حسن (علیه السلام)

           

 نوجوان شهید عاشورا در رکاب سید الشهدا«ع»،فرزند گرامى امام حسن مجتبى«ع».

وى صاحب همان سخن معروف«احلى من العسل»در شب عاشوراست که مرگ را شیرین‏تر از عسل مى‏دانست .روز عاشورا سن او به بلوغ نرسیده بود.براى میدان رفتن از امام خویش اجازه خواست.ابا عبد الله«ع»چون نگاه به او افکند،وى را به آغوش کشید و گریست،آنگاه اجازه داد. (1) قاسم،خوش سیما بود.سوار بر اسب شد و عازم میدان گشت.

رجزى که مى‏خواند،در معرفى خود و مظلومیت حسین«ع»بود:

ان تنکرونى فانا ابن الحسن‏

سبط النبى المصطفى و المؤتمن‏

هذا حسین کالأسیر المرتهن‏

بین أناس لا سقوا صوب المزن‏

در جنگى دلاورانه به شهادت رسید.هنگامى که بر زمین مى‏افتاد،عمویش ابا عبد الله«ع»خود را به بالین او رساند ولى او در حال جان دادن بود.پیکر او را آورد و کنار شهداى اهل بیت قرار داد.(2) در زیارت ناحیه مقدسه که از زبان امام زمان«ع»است،نام او همراه با سلام حضرت مهدى بر او بیان شده و اشاره به کیفیت رفتن سید الشهدا«ع»به بالین او و نفرین قاتلان قاسم شده است:«السلام على القاسم بن الحسن بن على،المضروب هامته المسلوب لامته،حین نادى الحسین عمه فجلى علیه عمه کالصقر و هو یفحص برجلیه التراب،و الحسین یقول :بعدا لقوم قتلوک و من خصمهم یوم القیامة جدک و ابوک،ثم قال:

عز و الله على عمک ان تدعوه فلا یجیبک،او ان یجیبک و انت قتیل جدیل فلا ینفعک،هذا و الله یوم کثر واتره و قل ناصره.»(3) برادر دیگر حضرت قاسم،به نام ابو بکر بن حسن نیز که هر دو از یک مادر بودند،در کربلا به شهادت رسید.

پى‏نوشتها

1ـمقتل الحسین،مقرم،ص .331

2ـبحار الأنوار،ج 45،ص .34

3ـهمان،ص .67

فرهنگ عاشورا صفحه 350

جواد محدثى‏

 

 

 

/ 1 نظر / 19 بازدید
خــزان بــارانــی

بسم الله ... صلی الله علیک یا اباعبدالله ... باب شهادت هرگز مسدود نخواهد شد و اگر خداوند متاع وجود تو را خریدنی بیابد ، هرجا که باشی تو را به بهشت خاص خویش فراخواهد خواند .. شهید سید مرتضی آوینی ... سلام علیکم . با ختم قرآن به روزم . درصورت تمایل ، اعلام بفرمایید . التماس دعا یا علی مدد