تقوا

خداوند کلید ورود به صراط مستقیم را تقوا و عمل به فرمان خودش قرار داد....

در ادامه چند تا حدیث از امام صادق و امام باقر صلوات الله و سلامه علیهما می­‌خواهیم بخوانیم که حجت بر ما تمام شود تا نظر خدا، نظر پیغمبراکرم، نظر حضرات معصومین علیهم السلام درباره تقوا و اطاعت فرمان خدا را شنیده باشیم و دیگر هیچ عذری در ترک بندگی و اطاعت فرمان خدا نداشته باشیم و به اندازه‌ای که آن‌ها برای تقوا و عبودیت در برابر پروردگار متعال ارزش قائلند ما هم همان مقدار ارزش قائل باشیم نه کمتر...

اختلاف نظر ما با خدا یعنی ما خرابیم، معنایش این است. خدا که طوریش نیست. اگر ما نظرمان با خدا اختلاف پیدا کرد گناه گردن ماست نه خدای متعال.

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین، یکی از ابوابی که در کتاب کافی شریف مرحوم کلینی باز کرده است «باب الطاعة و التقوی» است، یعنی اطاعت فرمان خدا و به کار بستن تقوا.

«عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ: لَا تَذْهَبْ بِکُمُ الْمَذَاهِبُ‏ فَوَ اللَّهِ مَا شِیعَتُنَا إِلَّا مَنْ أَطَاعَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ» [1]

این طرف و آن طرف نروید، شیعیان ما کسانی هستند که مطیع فرمان خدا هستند. هر کسی گوش به حرف خدا بدهد شیعه ماست. آن که گوش به حرف ندهد شیعه نیست. کمال تشیّع را ندارد. خُب دیدیم که حقّانیت راه و مذهب را منوط به اطاعت فرمان خدا کرده است.

دوباره از ابی‌جعفر امام باقر صلوات الله و سلامه علیه حدیث نقل کرده ایشان فرمود:

«قَالَ قَالَ لِی‏ یَا جَابِرُ أَ یَکْتَفِی مَنِ انْتَحَلَ التَّشَیُّعَ‏ أَنْ یَقُولَ بِحُبِّنَا أَهْلَ الْبَیْتِ» [2] آیا کافی است کسی که نسبت تشیع به خودش می‌­دهد می‌گوید من شیعه‌ام، می‌گوید فقط اهل بیت را دوست دارم کافی است؟

فرمودند: «فَوَ اللَّهِ مَا شِیعَتُنَا إِلَّا مَنِ اتَّقَى اللَّهَ وَ أَطَاعَهُ وَ مَا کَانُوا یُعْرَفُونَ»[2]

شیعه ما کسانی هستند که در برابر فرمان خدا تقوا را مراعات کنند و اطاعت کنند این شیعه ماست...

«سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ الْوَرِعِ مِنَ النَّاسِ فَقَالَ الَّذِی یَتَوَرَّعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ »[3]

(سوال کردم از امام صادق) آدم باورع کیست؟ فرمودند: آن آدمی که از کار حرام اجتناب می کند و خودش را کنار نگه می­‌دارد.

درس اخلاق عارف بالله حضرت آیت الله خوشوقت اعلی الله مقامه

در مدرسه علمیه حضرت صاحب الأمر عجل الله فرجه

23/7/1383

 

[1] - کافی ج‏2 ؛ ص73

[2] - کافی ج‏2ص74

[3] - کافی ج‏2 ص77

 

/ 2 نظر / 39 بازدید
جشنواره وبلاگ نویسی واجب فراموش شده

جشنواره وبلاگ نویسی واجب فراموش شده ( با موضوع امر به معروف و نهی از منکرو... ) به همراه اهدا 10 کمک هزینه سفر به مشهد مقدس به نفرات برگزیده – آخرین مهلت ثبت نام 25/7/92- جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به وبسیات sjavan.irمراجعه نمایید.

العبد

http://alabd313.blogfa.com ناگفته هایی از آیت الله خوشوقت