جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

چگونه است با اینکه حضرت زینب(علیها السلام) خود دارای شوهر و فرزند بوده اند ولی در حادثه کربلا به همراه امام حسین(علیه السلام) حضور داشتند؟


براى روشن شدن جواب به چند مطلب باید توجه شود:


الف( شوهر زینب کبرى عبدالله پسر جعفر طیار و برادرزاده حضرت على علیه السلام است. عبدالله در حبشه متولد شد و پس از اینکه پیامبر اسلام به مدینه هجرت کرد به همراه پدر و مادرش به مدینه آمدند و عبدالله به همراه پدر و مادرش در خدمت پیامبر بودند. عبدالله شخصیتى بود بسیار بزرگوار و صاحب ایمان قوى. او عاشق حضرت على علیه السلام بود و پس از آن حضرت در خدمت امام حسن علیه السلام و پس از آن در خدمت امام حسین علیه السلام بود. عبدالله در جنگل جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان همراه على علیه السلام با نیروهاى مخالف جنگید و به علت کورى چشمهایش نتوانست شخصا در کربلا حاضر شود.(1)
ب( وقتى که امام حسین علیه السلام تصمیم گرفت به مکه برود، زینب کبرى همسر عبدالله از همسرش اجازه خواست که با برادرش به مکه برود و عبدالله هم اجازه داد و از همان لحظه زینب به خانه برادرش امام حسین علیه السلام آمد و آماده خروج شد. زینب کبرى علیها السلام، عاشق برادرش حسین بود و براى همین برخى از بزرگان آورده اند که وقتى على علیه السلام دخترش زینب را به برادر زاده اش عبدالله تزویج کرد، با او شرط کرد که اگر زینب خواست با برادرش حسین به سفر برود، مانع نشود و عبدالله هم پذیرفت.(2) و در ریاحین الشریعه آورده است که زینب کبرى از کودکى عاشق حسین بود و براى همین وقتى که همسر عبدالله شد گفت: همسر تو مى شوم به شرط اینکه اجازه بدهى من هر روز حسین را ببینم. عبدالله هم قبول کرد.(3) شهید آیت الله دستغیب در کتاب »زندگانى زینب کبرى« به نقل از ریاحین الشریعه آورده است که وقتى على علیه السلام زینب را به همسرى عبدالله در مى آورد دو شرط با عبدالله کرد. یکى اینکه اجازه دهد زینب هر روز حسین را ببیند و دوم اینکه اگر حسین به سفر رفت و زینب خواست با او برود، اجازه رفتن بدهد و عبدالله هم این دو شرط را قبول کرد.(4) اصولا عبدالله ابن جعفر در برابر امام حسین علیه السلام تسلیم کامل بود و امام حسین را امام معصوم و همه کاره خود مى دانست. حتى وقتى که معاویه به مروان نوشت که به خانه عبدالله ابن جعفر برو و دخترش ام کلثوم را براى پسرم یزید خواستگارى کن و مروان هم آمد و خواستگارى کرد، عبدالله به مروان گفت: ازدواج دخترم، به من مربوط نیست، به سرورمان حسین ابن على مربوط است. و امام حسین علیه السلام هم پاسخ منفى به مروان داد و ام کلثوم را به همسرى پسر عمویش قاسم در آورد.(5)
همان طورى که امام حسین علیه السلام مسؤولیت بزرگ الهى به عهده داشت زینب هم چنین بود و او مى بایستى به همراه امام حسین علیه السلام باشد. زینب کسى است که امام حسین علیه السلام در کربلا براى پس از خودش او را جانشین خود ساخت و امام سجاد علیه السلام هم او را جانشین خود کرده بود.(6) پس نمى شود زینب کبرى در این سفر نباشد و جالب توجه این است که زینب با اینکه همسر دارد ولى همراهى برادرش حسین را بر ماندن در کنار شوهرش ترجیح مى دهد و شوهرش هم به این سفر راضى مى شود.(7) و این از افتخارات زینب کبرى و عبدالله است که در این امر مهم شرکت مى کنند. عبدالله نه تنها همسر خود را با امام حسین علیه السلام فرستاد بلکه دو پسرش محمد و عون را هم با امام حسین فرستاد و به آنان سفارش کرد که در رکاب امام حسین علیه السلام بجنگند و آنان نیز چنین کردند و روز عاشورا هر دو در برابر چشمان مادر به شهادت رسیدند.(8) آورده اند که روز عاشورا محمد پسر عبدالله ابن جعفر، ده نفر از دشمنان را کشت و به شهادت رسید و عون پسر دیگر عبدالله و زینب کبرى، سه سواره را کشت و 18 پیاده را و پس از آن به شهادت رسید.(9)
در زیارت ناحیه از زبان حضرت مهدى علیه السلام درباره پسران زینب کبرى و عبدالله آمده است: »السلام على عون بن عبدالله بن جعفر الطیار السلام على محمد بن عبدالله بن جعفر«(10)
در مورد آگاهى از زندگى و شخصیت حضرت زینب )علیها السلام( مطالعه کتابهاى زیر مفید است:
1- منتهى‏الامال، شیخ عباس قمى.
2- زندگانى حضرت
فاطمه زهرا و زینب کبرا، شهید دستغیب.
3- زندگانى حضرت فاطمه زهرا ودختران آن حضرت، سید هاشم رسولى محلاتى.
4- پژوهشى پیرامون بارگاه حضرت زینب، محمد حسین سابقى، ترجمه: سلیم‏پور.
5- فرازهایى از زندگانى حضرت فاطمه زهرا و زینب کبرا، سید هاشم رسولى محلاتى.
6- زینب بنت‏الامام امیرالمؤمنین، على محمد على دخیل، چاپ بیروت، لبنان.
7- زینب بانوى قهرمان کربلا، دکتره بنت الشاطى، ترجمه: حبیب چایچیان و مهدى آیت‏الله‏زاده نائینى
8- بحارالانوار، علامه مجلسى.

 

پی نوشتها:

 

(1)) منتهى الآمال، ج 1 ص 382 چاپ هجرت زینب کبرى، الشیخ جعفر النقدى، ص 87 چاپ نجف )
(2)) زینب الکبرى، ص 49)
(3)) ریاحین الشریعه، ج 3 ص 41 چاپ اول )
(4)) ص 15 چاپ اول )
(5)) المجالس السنیه، ص 31، یک جلدى )
(6)) تنقیح المقال، ج 3، فصل زنان، ص 97)
(7)) اعیان الشیعه، ج 7 ص 137 ستون دوم، س 21)
(8)) همان و بحار ج 45 ص 43)
(9)) بحار، ج 45 ص 43)
(10)) بحار، ج 45 ص 86)

[ سه‌شنبه ٢٧ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ٧:۳٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....