جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

    تاریخ وفات آن مطهره نیز اختلاف زیادى در کتابها دیده مى‏شود که جمعا حدود ده قول مى‏گردد، و همگى آنها تاریخ وفات را روى فاصله‏ى میان رحلت رسول خدا (ص) و وفات آن مخدره‏ى معصومه حساب کرده و ذکر نموده‏اند.

40 روز: مرحوم ابن شهرآشوب در کتاب مناقب پس از آنکه یکى دو قول در این باره نقل کرده مى‏گوید: برخى گفته‏اند: وفات فاطمه چهل روز پس از رحلت رسول خدا (ص) اتفاق افتاد و این قول صحیحتر از اقوال دیگر است، و روى همین حساب مى‏گوید: فاطمه (ع) در شب یکشنبه سیزدهم ربیع‏الاخر از دنیا رفت (1)، و مرحوم اربلى هم در کشف‏الغمه چنین قولى نقل کرده (2) چنانکه مجلسى (ره) نیز از برخى کتابها آن را حکایت نموده است (3) نگارنده گوید: در برخى از روایات آمده که مدت بیمارى فاطمه (علیهاالسلام) چهل روز طول کشید مانند روایت روضةالواعظین (4) و روایتى که مجلسى (ره) از برخى کتابهاى مناقب نقل کرده (5) بنابراین ممکن است منظور از چهل روز که در پاره‏اى از نقلها آمده همین مدت بیمارى فاطمه (علیهاالسلام) بوده که به دست راویان با مدت زندگانى آن حضرت پس از رسول خدا (ص) اشتباه شده باشد، واللَّه اعلم.

72 روز: ابن شهرآشوب این قول را در مناقب نقل کرده. (6)

75 روز: این قول نیز در مناقب ذکر شده و مرحوم کلینى (ره) نیز در کافى روایتى از امام صادق (ع) در این باره روایت کرده (7)و از عیون المعجزات سید مرتضى (ره) نیز نقل شده است (8)و قول مشهور نیز میان محدثین و عموم شیعیان همین قول است.

3 ماه: این قول را مرحوم على بن عیسى اربلى در کتاب کشف‏الغمه از کتاب الذریة الطاهرة دولابى نقل کرده. (9)

95 روز: مرحوم اربلى قول 95 روز را از امام باقر (ع) روایت کرده (10)، و مجلسى (ره) نیز از کتاب اقبال الاعمال نقل کرده که جماعتى از اصحاب فرموده‏اند: وفات فاطمه (علیهاالسلام) در روز سوم جمادى‏الثانیة واقع شد (11)، و روى قول مشهور در رحلت رسول خدا (ص) که روز بیست و هشتم ماه صفر بوده فاصله‏ى آنها همان 95 روز مى‏شود.

6 ماه: این قول را بیشتر اهل سنت اختیار کرده و عموماً وفات فاطمه (ع) را در سوم ماه رمضان مى‏دانند که براى اطلاع بیشتر مى‏توانید به کتاب احقاق‏الحق مراجعه نمایید. (12) اقوال دیگر هم در این باره هست مانند هفتاد روز و 100 روز و 8 ماه که مشهور همین اقوالى بود که ذکر شده، و ابوالفرج در کتاب مقاتل الطالبیین گوید:

وفات حضرت فاطمه (علیهاالسلام) چندى پس از رحلت رسول خدا (ص) اتفاق افتاد که درباره‏ى مدت آن اختلاف شده است و آنها که بیش از دیگران گفته‏اند: شش ماه، و آنها که کمتر گفته‏اند: 40 روز، ولى صحیح همانست که از امام باقر (ع) روایت شده که فرمود: وفادت آن حضرت سه ماه پس از رحلت رسول خدا (ص) بوده است.

نگارنده گوید: اساتید بزرگوار مادام بفائهم همین سه ماه و نود و پنج روز را عموماً روز وفات دانسته‏اند و شواهدى هم براى آن ذکر مى‏کردند، واللَّه اعلم.

 

 

 

  1ـ مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 375.

2ـ کشف‏الغمه، ج 2، ص 126.

3ـ بحارالانوار، چ 43، ص 215.

4ـ بحارالانوار، چ 43، ص 191 و 178.

5ـ بحارالانوار، چ 43، ص 191 و 178.

6ـ مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 375.

7ـ اصول کافى، ج 1، ص 241.

8ـ بحارالانوار، ج 43، ص 212.

9ـ کشف‏الغمه، ج 2، ص 128.

10ـ کشف‏الغمه، ج 2، ص 128

11ـ بحارالانوار، ج 43، ص 196

12ـ ج 10، ص 455.

 

 

منبع : مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

[ جمعه ٩ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....