جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

 

قصد ورود به مسائل سیاسی را ندارم و این وبلاگ صرفا به مسائل دینی می پردازد اما قصد کردم که آنچه را در حد خود می فهمم به صورت روشن و مبین بیان کنم تا شاید به وظیفه خود دراین زمانه فتنه عمل کرده باشم و مراد از این نوشته امر به معروف و نهی از منکرکسانی است که داعیه اسلام خواهی و کمک به آرمانهای نظام اسلامی را دارند ولی به دلیل فتنه وآمیخته شدن حق وباطل امر برآنان مشتبه شده  و مقصود از امر به معروف و نهی از منکر تنها امر و نهی لفظی نیست ، بلکه مقصود استفاده کردن از هر وسیله مشروع برای پیشبرد هدف های اسلامی است . (1)

یکی از برترین معروفهایی که امامان ما در پى تحقق آن بودندآرمان بلند تشکیل نظام اسلامى بود. حضرت امام صادق(ع) در روایتى ولایتها(رهبرى ها) را بر دو قسم مى نماید یکى رهبرى هاى حلال و دیگرى حرام. و مى فرماید که ولایت والى عدل حلال است و مورد تأیید و کمک او هم چنین است.

سپس مى فرماید: ...وذلک انّ فى ولایة والى العدل و ولاته احیاء کلّ حق و کلّ عدل و امامة کلّ ظلم و جور و فساد فلذلک کان الساعى فى تقویة سلطانه و المعین له على ولایته ساعیاً الى طاعة اللّه مقویا لدینه(2)

این از آن روست که در ولایت والى عادل و کارگزارش هر حق و عدلى زنده مى شود و هر ستم و جور و فسادى کشته مى شود و از این رهگذر کسى که در تقویت حکومت او بکوشد و در فرمانروایى دستیارش باشد کوشنده در راه طاعت خدا ونیرو بخش دین اوست.

حکومت و نظام اسلامى تحقق عملى توحید و احکام دین است بر این اساس است که برترین معروف است. و هر یک از امامان که زمینه بدست گرفتن حکومت را مى دیدند، آنرا به دست مى گرفتند و اقتدار خویش را در راستاى تحقق احکام دین به کار مى گرفتند.

آنها در این حوزه به قلّه نظر داشتند و تمامى امامان در این سنگر مقدّس قرار داشتند حضرت امام صادق(ع) مى فرماید: و ذلک ان فى ولایة الوالى الجائر دوس الحق کلّه و احیاء الباطل کلّه و اظهار الظلم و الجور و الفساد و ابطال الکتب و قتل الانبیاء و المؤمنین و هدم المساجد و تبدیل سنة اللّه و شرائعه...(3)

دلیل آن اینست که در حکومت حاکم جائر حق به کلى پامال مى گردد و باطل به کلى زنده مى گردد و ظلم و جور و فساد آشکار شده و کتابهاى آسمانى ابطال گشته و کشتار پیامبران و مؤمنان صورت گرفته و مساجد ویران شده و سنت ها و قوانین خداوند تغییر مى یابد.

لازم است انسان لحظاتی را با خود بیندیشد تا مصداق حدیث شریف که" یک ساعت فکر کردن، بهتر از شصت یا هشتاد سال عبادت است " (4) شود که آیا با این موضع گیری ها و اعمال به ظاهر متفکرانه و تفکرات آزاد اندیشانه موضع نظام جمهوری اسلامی تقویت می شود و یا دل دشمنان این نظام را شاد می کنیم .

حکومتی که میراث  امام راحل و حاصل خون شهدای گرانقدری است که هنوز پدران و مادران آنها در میان ما هستند و هنوز دلهایشان در غم از دست دادن عزیزانشان داغدار است.

آیا برای این موضع گیریها و حرفها وحرکتهای خود شناخت کافی داریم، مگر نه اینکه امیرالمومنین(ع) مى فرمایند: (یا کمیل! ما من حرکه الا و انـت محتاج فیها الى معرفه; اى کمیل! در هر حرکتى به معرفت و شناخت نیازمندى.) آیا ما شناخت کافی از این برنامه ها و حرکتهای مذبوحانه ای که دشمن انجام میدهد داریم و یا صرف احساسات و شایعه هایی که نتیجه اش "لمسکم فیما افضتم فیه عذاب‏ عظیم" عذاب در دنیا و هم در آخرت است تصمیم گیری می کنیم.

  و نکند خدای ناکرده مصداق این آیه شریفه " و اذا قیل لهم لاتفسدوا فی الارض قالوا انما نحن مصلحون" شویم (5)

 

 

 

(1) مجموعه آثار ج 17 ص 219

 

(2)تحف العقول، ص 232.

 (3) تحف العقول، ص 232.

(4) کوثر: مرداد 1377، شماره 17

 

(5) سوره بقره آیه 11

 

[ چهارشنبه ۱٦ دی ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....