جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

برای مشاهده کتابهایی در مورد حضرت امام حسین ( علیه السلام) لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید


  

امام حسین(ع) سوم شعبان سال چهارم هجری در شهر مدینه دیده به جهان گشودند و مراحل رشد و نمو خویش را در مدت کمتر از هفت سال در مصاحبت با رسول الله(ص)، سی سال در کنار امیرالمومنین(ع) و 10 سال با امام حسن(ع) گذراندند.

لقب ایشان سید الشهداء و کنیه‌شان ابو عبدالله است. امام حسین(ع) سال 49 یا 50 هجری قمری پس از شهادت مظلومانه امام حسن(ع)، برادر بزرگ ایشان و دومین پیشوای شیعیان، امامت بر شیعه را به مدت 11 سال در عمر پنجاه و هفت ساله‌شان عهده‌دار شدند.

امام حسین(ع) پس از شهادت پدرشان، حضرت علی(ع) که امامت به حسن بن علی(ع) رسید، چون سربازی مطیع رهبر و مولای خویش و همراه برادر بودند. پس از انعقاد پیمان صلح، با برادرشان و بقیه اهل‌بیت(ع) به مدینه آمدند. با شهادت امام حسن مجتبی(ع)، وظیفه امامت به دوش سید الشهدا قرار گرفت.

از آموزه‏های عملی و رفتاری امام حسین علیه‏السلام، ترویج فرهنگ نماز بود. ایشان به نماز اول وقت اهمیت بسیاری می‏دادند. حتی در ظهر عاشورا و در گرماگرم کارزار، نماز اول وقت ایشان ترک نشد.

از گفتار آن حضرت است که «دسته‏ای از مردم، خدا را پرستش می‏کنند که به ثواب و پاداش برسند و این عبادت تاجران است. جمعی از ترس مجازات خدا، او را عبادت می‏کنند و این، عبادت بردگان و غلامان است. ولی بعضی، خدا را فقط برای سپاس و حق‌گزاری می‏پرستند. این‏گونه عبادت، مختص آزادگان است و بزرگ‏ترین عبادت‏ها، همین است.»

جملات پندآموزی نظیر «از نشانه‏های خوش‏بختی و سعادت انسان، همنشینی با خردمندان است»، «اگر خداوند بخواهد به تدریج بنده‏ای را غافل‏گیر کند، نعمت بسیار به او می‏دهد و توفیق شکرگزاری را از او می‏گیرد»، «هر که دوست تو است، از کار زشت، تو را باز می‏دارد و هر که دشمن تو است، مغرورت می‏کند» و «شرافت و بزرگواری در پرهیزکاری است» از سخنان قصار سومین پیشوای شیعیانند که در کتاب‌های دینی و تألیفاتی که درباره ایشان است، به وفور به آنها اشاره شده است.

در خصوص زندگی امام حسین(ع)، کتاب‌ها و تألیفات بی‌شماری به رشته تحریر درآمده اند. کامل‏ترین کتابشناسی امام حسین، متعلق به عبدالجبار رفاعی است که در ضمن کتاب معجم ما کتب عن الرسول و اهل البیت صلوات الله علیهم چاپ شده و در آن 3215 کتاب و مقاله معرّفی گردیده است. برخی از مهمترین این آثار عبارتند از:

* «کتابنامه امام حسین علیه السلام»، رضا استادی؛ چاپ شده در کتاب چهل مقاله: کتابنامه ـ کتابشناسی ـ شرح حال. چاپ اوّل: قم، کتابخانة عمومی آیت الله العظمی مرعشی نجفی، 1371. ص 399- 426 ، وزیری.

در این کتابشناسی، که پیشتر در مجلّة کیهان‏ اندیشه (شمارة 13، مرداد و شهریور 1366) چاپ شده بود، بیش از پانصد کتاب، در دو بخش، معرّفی شده است. در بخش اوّل به معرّفی کتاب‏های اختصاصی پرداخته شده و در بخش دوم به معرّفی کتاب‏هایی که بخش از آن دربارة امام حسین ـ ع ـ است. در آغاز این کتابشناسی به کامل نبودن آن تصریح و گفته شده کتابشناسی حاضر «گزیده» است.

* «المؤلفون فی الامام الحسین و ثورته المقدسة»، محمدهادی امینی؛ العدل. سال اول، شماره 16، 1386 ق. ص 19- 21.

در این اثر برخی از نویسندگان دربارة امام حسین ـ ع ـ و آثارشان معرّفی شده‏اند.

* «اصحاب امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا»، به کوشش اکبر ایرانی قمی.

چاپ شده در کتاب فهرست موضوعی تراجم: راهنمای منابع شرح حال پیامبران، ائمّة اطهار ع، امامزدگان، صحابه و ... موجود در کتابخانة آیة الله العظمی مرعشی نجفی (قدّه).

چاپ اوّل: قم، کتابخانة آیت الله مرعشی 1371. د 1، ص 286- 290، وزیری.

سی و دو کتاب چاپی دربارة اصحاب امام حسین ـ ع ـ و شهیدان کربلا، که درکتابخانة آیت الله مرعشی وجود دارد، معرّفی شده است.

* «حضرت امام حسین (ع)»، به کوشش اکبر ایرانی قمی؛ چاپ شده در کتاب فهرست موضوعی تراجم: راهنمای منابع شرح حال پیامبران، ائمة اطهار ع، امامزادگان، صحابه و .... موجود در کتابخانة آیة الله العظمی مرعشی نجفی (قدّه). چاپ اوّل: قم، کتابخانه آیت الله مرعشی، 1371. د 1، ص 131- 147، وزیری.

صد و پنجاه کتاب چاپی دربارة امام حسین(ع) که درکتابخانة آیت الله مرعشی موجود است، معرفی شده است.

* «زینب و سایر بانوان کربلا»، به کوشش اکبر ایرانی قمی؛ چاپ شده در کتاب فهرست موضوعی تراجم: راهنمای منابع شرح حال پیامبران، ائمّه اطهار ع، امامزادگان، صحابه و ... در کتابخانة آیة الله العظمی مرعشی نجفی (قدّه). چاپ اوّل: قم، کتابخانة آیت الله مرعشی، 1371. د 1، ص 279- 285. وزیری.

پنجاه کتاب چاپی دربارة بانوان کربلا، که در کتابخانة آیت الله مرعشی موجود است، معرفی شده است.

* «سخنی در باب منابع عاشورا شناسی»، عباس ایزدپناه با همکاری رسول جعفریان

چاپ شده در کتاب معاونت آموزش دفتر تبلیغات اسلامی (گرد آورنده). ره توشه راهیان نور (ویژه محرم). چاپ اوّل: قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1375. ص 213- 220، وزیری.

این اثر شامل معرّفی سی کتاب دربارة امام حسین(ع) است. اغلب کتابهای معرّفی شده جدید است و مشخصات کتابشناختی آنها نیامده و به توصیف آنها پرداخته نشده و تنها به ذکر نام کتاب و نویسنده اقتصار گردیده است.

* «کتابنامة امام حسین علیه السّلام»، پژوهشکده باقر العلوم (ع)، [1371]. 4+6+43 ص، رحلی.

این اثر شامل معرّفی کتاب‏های فارسی چاپ شده دربارة امام حسین ـ ع ـ و یارانش است. در بخش اوّل حدود هشتاد کتاب مستقل معرّفی شده و در بخش دوم به مطالب برخی از کتاب‏ها اشاره گردیده است. در معرّفی کتاب‏ها تنها به عنوان کتاب، نام نویسنده و ناشر اقتصار شده است.

* «کتابنامه عاشورا» پژوهشکده باقر العلوم علیه السّلام. بی تا. 9+30 ص، رحلی.

دویست و سی و پنج کتاب و مجلّه دربارة امام حسین(ع) و عاشورا معرفی شده است. برخی آثار، مکرّر معرفی شده و برخی دیگر خارج از موضوع است و تنها چند صفحة آن به موضوع کتابشناسی اختصاص دارد. در معرّفی کتابها فقط به عنوان کتاب، نام نویسنده و ناشر اقتصار شده است.

* «کتابشناسی تعزیه»، لاله تقیان و جمشید کیانفر. فصلنامه تئاتر. شماره 13، بهار 1370. ص265-310 .

اصل این مقاله را، که به نظر می‏رسد شامل معرّفی آثار متعدّدی دربارة تعزیه باشد، نگارندة این سطور ملاحظه نکرد. مشخصات آن در کتاب فهرست مقالات فارسی در زمینة تحقیقات ایرانی، از ایرج افشار (چاپ اول: تهران، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، 1374)، ج 5، ص 35، آمده است.

* «فهرست کتابهای منتشر شده دربارة بدعت‏ها و سنن مذهبی شیعیان»، سید کمال حاج سید جوادی؛ چاپ شده در کتاب فهرست‌وارة ایرادات و شبهات علیه شیعیان در هند و پاکستان. یادداشت احمد مسجد جامعی. تهیه شده در مرکز بازشناسی اسلام و ایران. چاپ اول: [تهران]، معاونت پژوهشی و آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1375. ص 123 – 127، رقعی.

بیست و هفت کتاب در رد عزاداری و برپایی تعزیه برای امام حسین(ع) معرفی شده است. این کتاب‏ها به زبان اردو است و در هندوستان و پاکستان منتشر شده است.

* « حادثه کربلا»، سید کمال حاج سید جوادی؛ چاپ شده در کتاب فهرست‌وارة ایرادات و شبهات علیه شیعیان در هند و پاکستان. یادداشت احمد مسجد جامعی. تهیه شده در مرکز بازشناسی اسلام و ایران. چاپ اول: [تهران]، معاونت پژوهشی و آموزشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1375. ص 62 - 64، رقعی.

نه کتاب، در رد قیام امام حسین(ع) معرفی شده است. این کتاب‏ها به زبان اردوست و در هندوستان و پاکستان منتشر شده است.

* « قاتلان امام حسین (ع)»، سید کمال حاج سید جوادی؛ چاپ شده در کتاب فهرست‌وارة ایرادات و شبهات علیه شیعیان در هند و پاکستان. یادداشت احمد مسجد جامعی. تهیه شده در مرکز بازشناسی اسلام و ایران. چاپ اول: [تهران]، معاونت پژوهشی و آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1375. ص 62 - 64، رقعی.

نه کتاب، که در آنها ادّعا شده قاتلان امام حسین ـ ع ـ از شیعیان او بودند، معرّفی گردیده است. این کتاب‏ها به زبان اردوست و در هندوستان و پاکستان منتشر شده است.

* «کتابشناسی امام حسین علیه السّلام»، نجفقلی حبیبی(گردآوری و تنظیم). چاپ اول: [تهران]، مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، 1374. 259ص، وزیری.

در این کتابشناسی، که توصیفی نیست، نزدیک به نهصد عنوان کتاب دربارة امام حسین(ع) و یارانش در ضمن هشت بخش، معرفی شده است. پدیدآورنده به کامل نبودن این کتابشناسی تصریح کرده است.

* «الامام الحسین علیه السّلام». محمد حسین حسینی جلالی؛ چاپ شده در کتاب فهرس تراث أهل البیت (ع). چاپ دوم: بیروت. مؤسسة الأعلمی. 1418. ص 125-126 وزیری.

سه کتاب، که شامل گزیده‏ای از احادیث امام حسین ـ ع ـ است، معرّفی شده است.

* «ده سال با کتاب عاشورا». کتاب هفته. دورة جدید، شمارة21، چهارم اردیبهشت، 1378، ص 6.

هشتاد و چهار کتاب دربارة امام حسین(ع) که اغلب آنها فارسی است و از سال 1367 تا 1377 منتشر شده، معرفی گردیده است.

* «دلیل الباحث عن الامام الحسین بن على بن أبى طالب(ع) باللغة العربیّة». عبدالجبّار رفاعی؛ التوحید. سال پنجم، شمارة سی‏ام، محرّم ـ صفر 1408. ص 92 - 109.

دویست و سی هشت مقاله و کتاب، چاپ شده و نشده و مستقل و غیر مستقل، دربارة امام حسین ـ ع ـ معرفی شده است. در آغاز این کتابشناسی به جامع نبودن آن تصریح شده است.

* «کشاف بالکتابات العربیة حول ثورة الامام الحسین (ع) و آثارها». عبدالجبّار رفاعی؛ رسالة الحسین علیه السّلام . سال اوّل، شماره اوّل، 1411 ق. ص 213- 221. سال اوّل، شمارة دوّم، 1412 ق. ص 207 ـ 216.

صد و بیست و دو کتاب دربارة امام حسین(ع) و یارانش، که عنوان آنها با حرف «آ» و «ا» آغاز می‏شود، معرّفی شده است. این مقاله ادامه داشته است، امّا با تعطیلی مجلّه، امکان چاپ نیافت.

* «معجم ما کتب عن الرسول و أهل البیت صلوات الله علیهم». عبدالجبّار رفاعی؛ چاپ اول: تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 1371. ج 7، ص 76 - 461 و ج 8 . ص 5-155 ، وزیری.

قِسم پنجم این اثر کتابشناسی امام حسین(ع) است و شامل اغلب صفحات جلد هفتم و کمی ازجلد هشتم است. در این قسم 3215 کتاب و مقاله معرّفی شده که بیشترینة آنها به زبان عربی و فارسی و تعدادی از آنها به زبان اردو و تعداد کمتری به زبانهای دیگر است. معدودی از کتاب‏ها مستقلاً دربارة امام حسین ـ ع ـ نیست و برخی از آنها دربارة اصحاب و اهل بیت آن حضرت است. این کتابشناسی کامل‏ترین کتابشناسی امام حسین(ع) است.

* « امام حسین علیه السّلام». کمیتة فرهنگی جهاد سازندگی استان تهران. چاپ شده در کتاب مجموعه موضوعی کتاب. [تهران]، انتشارات جهاد سازندگی، 1358. 138ص، وزیری.

سی و سه کتاب فارسی دربارة امام حسین ـ ع ـ معرّفی شده است.

* «کتابنامة عاشورا»، جواد محدثی، چاپ شده در کتاب فرهنگ عاشورا. قم، نشر معروف، 1374. ص 362- 365، وزیری.

نزدیک به شصت کتاب دربارة امام حسین(ع) معرفی شده است. در معرّفی کتاب‏ها فقط نام نویسنده و عنوان کتاب اقتصار گردیده است. در پایان به دسته‏بندی کتاب‏های دربارة امام حسین پرداخته و به شانزده دسته تقسیم شده است.

* «کتاب نامه زیارت عاشوراء». سیدعلی موحد ابطحی، چاپ شده در کتاب میرزا ابوالفضل طهرانی. شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور. تقریظ محمد حسن حسینی (شیرازی). تصحیح سیّد علی موحّد ابطحی. چاپ سوم، [قم]، مصحّح کتاب، 1370. ج 2 ص 418 ـ433، وزیری.

سی و یک کتاب چاپ نشده و چهارده کتاب چاپ شده دربارة زیارت عاشورا معرفی شده است.

* «چهل حدیث از امام حسین(ع)»، ابراهیم احمدیان؛ پردیسان، 1381

* «سیلان اشک»، نوحه‌های سینه زنی و زنجیرزنی و مصائب سالار شهیدان، فرزین ثابتی؛ سبحان، 1381

* «امام حسین در اندیشه مسیحیت»، علی باقر طاهری نیا، انتوان بارا، فرامرز میرزایی (مترجم)؛ دانشگاه بوعلی سینا، 1381

* «پرتوی از کلام امام حسین(ع)»، منصور کریمیان؛ اشرفی، 1381

*‌ «فلسفه نهضت امام حسین(ع)»، منصور رستمی؛ دانشگاه امام حسین (ع)، 1383

* «زندگانی حضرت امام حسین(ع)»، حمیدرضا کفاش؛ عابد، 1383

* «فرهنگ سخنان امام حسین(ع)»، محمد دشتی؛ امیرالمومنین(ع)، 1385

* «امام حسین(ع) و ایران»، کورت فریشلر، ذبیح الله منصوری (مترجم)؛ بدرقه جاویدان، 1387

* «زندگانی سیدالشهداء امام حسین(ع)»، سیدمحمدتقی مدرسی، محمدصادق شریعت (مترجم)؛ محبان الحسین(ع)، 1387

و ....

 

 

منبع

[ یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....