جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

درباره موسیقى، گذشته از آثار زیان‏بارى که موسیقى و غنا براى اعصاب و روان دارد این تأثیرات را نیز دارد:


الف) موجب فساد اخلاق مى‏گردد و ایمان، حیا و عفت را از دل انسان بیرون مى‏برد و تجربه نشان داده است که بسیارى از افراد تحت تأثیر آهنگ‏هاى غنا راه تقوا و پرهیزکارى را رها کرده و به شهوات و فساد روى مى‏آورند. در تفسیر «روح المعانى» سخنى از سران یکى از بنى‏امیه نقل مى‏کنند که به آنها مى‏گفت: از غنا بپرهیزید که حیا را کم مى‏کند، شهوت را مى‏افزاید، شخصیت را درهم مى‏شکند و اگر مى‏بینیم که در روایات اسلامى مکرر آمده که غنا روح نفاق را در قلب پرورش مى‏دهد، اشاره به همین حقیقت دارد. روح نفاق همان روح آلودگى به فساد و کناره‏گیرى از تحول و پرهیزکارى است. امام صادق (ع) فرمودند: الغناء یورث النفاق و یعقب الفقر غنا در دل روح نفاق را پرورش مى‏دهد و به دنبال خود بدبختى و فقر مى‏آورد»،(1).

ب) غافل شدن از یاد خدا و فراموش کردن‏خدا نیز یکى دیگر از آثار زیان‏بار غنا و موسیقى است. امام‏صادق (ع) در تفسیر آیه شریفه وَ اجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ از گفتار باطل و ناروا بپرهیزید»،(2). فرمودند: مراد از قول زور در آیه شریفه غناست. گفتار باطل و ناروا هر چیزى است که انسان را از خدا دور مى‏کند و از راه درست منحرف مى‏کند. امام صادق (ع) فرمودند: «الغناء مجلس لاینظراللَّه الى اهله و هو مما قال‏اللَّه عزوجل: وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْتَرِى لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیُضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ مجلس غنا و خوانندگى مجلسى است که خدا به اهل آن نمى‏نگرد و آنها را مشمول لطفش قرار نمى‏دهد»،(3). و این مصداق همان چیزى است که خداوند عز وجل فرموده: بعضى از مردم هستند که سخنان بیهوده را خریدارى مى‏کنند تا مردم را از راه خدا گمراه سازند». در این روایت امام (ع) غنا و موسیقى را یکى از مصداق‏هاى گفتار بیهوده‏اى دانسته که انسان‏ها را از راه خدا گمراه مى‏کند.

 

پى‏نوشت‏

 

 (1)) وسائل الشیعه، ج 12، ص 225)

 (2)) تفسیر نورالثقلین، ج 3، ص 492)

 (3)) وسائل الشیعه، ج 12، ص 228)

[ شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....