جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

 

جمعی از اعضای شورای مرکزی اتحادیه ی جامعه ی اسلامی دانشجویان با حضرت آیت الله خوشوقت دیدار کردند .

در این دیدار ابتدا دبیر کل جامعه ی اسلامی دانشجویان با بیان اهمیت و جایگاه مجلس خبرگان و تهدیدات دشمنان برای این دوره از مجلس خبرگان گفت: دشمنانی که در طول این 28 سال و در پیچ و خمهای سخت نتوانستند ضربه ای به انقلاب بزنند امروز جایگاه ولی فقیه را نشانه گرفته اند .

مجتبی ابراهیمی در ادامه افزود : از جایگاه مجلس خبرگان این انتظار می رفت که در مواقع حساس که هجمه علیه ولی فقیه زیاد بود به دنبال دفاع از این جایگاه بر می آمدند که متاسفانه این امر در گذشته انجام نشده است و باید خبرگان بعدی در این زمینه فعال تر وارد شود .

وی در ادامه افزود : ملاک های این تشکل برای انتخابات خبرگان همان طور که قبلا در مصاحبه ها اعلام شده است ، پایبندی کاندیدا ها به « منشور روحانیت » حضرت امام (ره) و پذیرش جنبه ی قدسی و آسمانی جمهوری اسلامی است .

 

پ‍س از سخنان دانشجویان ، حضرت آیت الله خوشوقت به سخنرانی پرداخت .

 

آیت الله خوشوقت با بیان این که شرائط رهبری نظام اسلامی فراتر از شرائط مرجعیت است و رهبر نظام باید فردی مدیر ، مدبر ، با تقوا و عادل باشد ، افزودند : اسلام با توجه به اینکه آخرین دین الهی است باید تا زمان ظهور منجی آخرالزمان در بستر زمین دوام بیابد .

 

 

 مشروح سخنان آیت ا... خوشوقت ، نماینده ی حضرت امام خمینی (ره) در شورای عالی انقلاب فرهنگی  در ادامه می آید :

 


بسم الله الرحمن الرحیم

 

اسلام چون آخرین دین و کتابش آخرین کتاب پیامبرش آخرین پیامبر است نظرش این است که این دین باید تا زمان منجی آخر الزمان در بستر زمین دوام داشته باشد و برای این کار ، ۱ راه بیشتر نیست و آن وجود حکومت باید اسلامی است.

 

الگوی حکومت باید حکوت خاتم الانبیا و حکومت علی ( ع ) باشد . در زمان غیبت هیچ حکومتی جز حکومت اسلامی نمی تواند اسلام را ادامه دهد و به همین دلیل ، اسلام با هر حکومتی جز حکومت اسلام مخالف و ضد است. شرط حکومت اسلامی این است که حاکمان خودشان مسلمان باشند و به صورت مادی و معنوی اسلام را ترویج کنند . نه خلافت ، نه سلطنت و نه هیچ حکومت دیگری جز حکومت اسلامی به شیوه ی حکومت پیامبر اسلام مورد تأیید اسلام نیست .

 

 در رأس این حکومت اسلامی پیامبر یا حضرات معصومین و در زمان غیبت ، فقیه آگاه که خودش از عدالت برخوردار باشد قرار دارد ، که ما به آن ولی فقیه می گوییم . همه ی کارها مربوط به نظر ولی فقیه است .

 

ولی فقیه هر جا با مسائل تخصصی آشنا نیست با متخصصین مشورت می کند تا بهترین تصمیم را بگیرد . ولی فقیه عادل ۲ جور است : یا مرجع است که شرایط خاص خود را دارد و یا در رأس حکومت و مجری احکام اسلامی است که در این حالت باید علاوه بر شرایط مرجعیت شرایط دیگری هم داشته باشد تا بتواند در شرایط مختلف تصمیمات درست بگیرد . ولی فقیه باید در تمام شئون چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح ، مقاوم ، ایستاده و دارای شجاعت ، مدیر  و مدبر باشد .

 

در صورت فقدان رهبری ، خبرگان باید رهبر را سریعا مشخص کند که خلائی به وجود نیاید . رهبری که عادل و باتقوی و با شجاعت و مدیر ومدبر و … باشد .

 

همه ی مسلمان ها همان طور که نماز می خوانند و امر به معرف و نهی از منکر می کنند ، موظفند پشتیبان ولی فقیه باشند . چون اگر او نباشد اسلام نیست .

 

هیچ کدام از اصناف نمی توانند در جای ولی فقیه بنشینند . اصناف مانند کارگرها و کشاورزان و کسبه و تجار و ... با مسائل اسلامی آشنا نیستند و شرط اصلی حاکم اسلامی یعنی فقاهت را ندارند . عده ای هم تحصیل کردگان آمریکا و و اروپا هستند و احکام خدا را بلد نیستند و یا خدای نکرده شیوه ی حکومت غربی را قبول کرده اند . فقها که دروس اسلام و فقه را خوانده اند و در زمان جنگ و صلح و در مسائل اقتصادی و .. دستور اسلامی را می دانند ، به قید داشتن تقوا و عدالت ، شایسته ی حاکمیت اسلامی هستند . بنابر این مسأله ولایت فقیه ۱ مسأله ی عقلی و خرد پسند است .

 

منتها وظیفه ی عموم مردم در تمام انتخابات ها این است که به اشخاص صلاحیت دار و واجد شرایط رای دهند ، این خیانت است که به کسی که نظام را قبول ندارد و فکرش فکر غربی است پست بدهند ، هر ۱ رای بسیار کار ساز است . همین رای موجب می شود که افراد در ۱ جایی پست بگیرد ۰

 

هر مسلمانی در هر انتخابات موظف است به کسی رای بدهد که اسلام را قبول داشته باشد ، معتقد به حکومت اسلامی در زمان غیبت باشد و همچنین پشتیبان ولی فقیه عادل باشد . به آن کسانی که امروز به انحرافات غربی شناخته شده اند به هیچ وجه نباید رای داد . به کسانی که این ها را تایید می کنند هم ما حق نداریم رای بدهیم. هر کسی طرفدار دین است باید به او رای داد و گر نه خیانت به اسلام و خون شهدا کرده ایم .

 

در ادامه ، جلسه به پرسش دانشجویان و پاسخ حضرت آیت الله خوشوقت کشیده شد ۰

 

سوال : نقش مردم در حکومت اسلامی که در ایران امروز به صورت جمهوری اسلامی تبلور یافته است چیست ؟

 

پاسخ : مردم حافظ و نگهبان حکومت اسلامی که در راس آن ولی فقیه عادل قرار دارد هستند ، مردم باید هم حافظ حکومت اسلامی باشند و هم حافظ شخص اول حکومت اسلامی که ولی فقیه است . چون وظیفه ی ما کمک به دوام اسلام است و برای آن باید حکومت اسلامی و شخص ولی فقیه پا بر جا باشند . بدون ولی فقیه حکومت اسلامی نخواهد شد . این که شما می بینید حکم رئیس جمهور یا سایر منتخبان را هم باید ولی فقیه تنفیذ بکند به همین دلیل است تمام اختیار به دست ولی فقیه است .

 

در اسلام ، ولی فقیه قبلا تعیین شده است و زمینی نیست . اما اگر بخواهد این ولی فقیه پست بگیرد و احکام اسلام را اجرا کند باید مردم به او رای دهند ۰ بنابر این رای دادن به چنین شخصی از نظر اسلام بر مردم از حقوق و واجبات مسلم است . زیرا اگر مردم از او حمایت نکنند او نمی تواند حاکم شود و مانند حضرت علی (ع) خانه نشین می شود . بنابراین نقش مردم در به قدرت رساندن ولی فقیه شرط لازم و ضروی است بدون مردم ولی فقیه نمی تواند کاری انجام دهد اما مشروعیت او را اسلام داده است .

 

سوال : یکی از مسائلی که بارها مطرح شده و اخیرا هم دوباره در کشور مطرح شده است ، مساله ی شورای رهبری است . آیا مسئولیت رهبری را می توان به ۱ شورا سپرد ؟

پاسخ : در اسلام هیچ پستی در اداره ی شئون اسلام شورایی نبوده است ، نه پیامبری نه امامت نه مرجعیت تقلید . اگر شورایی باشد ممکن است بینشان اختلاف بیفتد ، اگر حکم صادر کردند سست تلقی می شود . بنابراین مساله ی شورای رهبری اصلا نباید مطرح شود .

یکی از نتایج این گفته که رهبری شورایی باشد این است که گوینده ، قطعا با فرد رهبری میانه اش خوب نیست ، چون معتقد است باید چند نفر باشند نه ۱ نفر .

 

سوال : یکی از نظریه ها در زمینه ی حکومت اسلامی این است که دایره ی اختیارات ولی فقیه فقط در حوزه ی رای دهندگان به اوست. در این باره چه نظری دارید ؟

 

پاسخ : مردم رای هم ندهند او سر جایش است ، منتها ولی فقیه سمت را به دست نمی گیرد . حضرت امیر که رای نیاورد امامتش به هم نخورد ۰ مردم وظیفه شان است که کمک کنند ، اما اگر نکردند او پستش سرجایش است . بر آنها که او را قبول دارند باید کمک کنند ولی فقیه مشغول به کار شود . واجب شرعی است.

ولایت فقیه به هیچ وجه ساقط نمی شود مگر اینکه شرایط ساقط شود ، مثلا خدای نا کرده بیماری بگیرد که نتواند وظایفش را انجام دهد یا از عدالت ساقط شود . اما اگر آن شرایط جمع باشد هیچ کسی نمی تواند او را از رهبری ساقط کند. اما اگر رای ندهند او نمی تواند کار کند . بنابراین واجب است رای دهند ، واجب شرعی است . چون دوام اسلام با دوام ولی فقیه تحقق پیدا می کند . دوام اسلام با هیچ نوع سلطنتی و حکومت دیگری امکان پذیر نیست . 

 

منبع

[ جمعه ٧ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....