جام صبوح
صلی الله علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی ( علیه السلام) 
قالب وبلاگ

با سلام به تمام کاربران محترم

 

بنده به سختی توانستم تعدادی از بیانات حضرت آیت الله خوشوقت را جمع آوری کنم تا در وبلاگ قرار دهم اما وقتی از ایشان در این مورد سوال شد ایشان از این کار نهی فرمودند به همین جهت آدرس مسجد و جلسات را در اختیار شما قرار می دهم تا به صورت حضوری بتوانید از محضر این بزرگوار استفاده نمایید.

 

آدرس مسجد: تقاطع خیابان شریعتی و طالقانی مسجد امام حسن مجتبی(ع) در ضمن نماز ظهر و عصر نیز به صورت جماعت برگزار میگردد

 

هر هفته  مراسم ختم صلوات در شهرک شهید محلاتی(مینی سیتی)خیابان ایثار ٢ بلاک ١٣ واقع در بزرگراه ارتش برگزار می گردد

[ دوشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٩ ] [ ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]

 

سخنرانی زیبای شهید مطهری در وصف بهار در فروردین 1338

 

انسان حالتی دارد که از یکنواختی ملول می شود و طالب تجدد و تنوع است. تجدد و نوخواهی احتیاجی است در وجود بشر؛ اما اینکه رمز این کحار چیست، چرا بشر در کمال اشتیاق چیزی را طلب می کند و همین که به او رسید از شدت و هیجانش کاسته می شود، کم کم به سردی و خستگی و احیانا به تنفر و انزجار منتهی می شود؛ بعضی گمان می کنند که این خصیصه ذاتی بشر است. بشر همیشه مشتاق و آرزومند چیزهایی است که ندارد.

«داشتن»، مدفن عشق و علاقه و خواستن است. اما بعضی دیگر نظر دقیقتری دارند. می گویند اگر واقعا چیزی مطلوب غریزی و ذاتی بشر باشد ممکن نیست که وصال او را سرد و افسرده کند.

 

در نهاد و غریزه بشر معشوق و محبوب کاملتر و عالی تر است؛ محبوب که کمال لایتناهی است. به دنبال هر محبوبی که می رود، در حقیقت نشانی از محبوب اصلی و واقعی خود را در او می بیند و به گمان محبوب اصلی به سراغ او می رود. اما پس از وصال چون خاصیت آن محبوب اصلی را در او نمی بیند و احساس می کند که این موجود قادر نیست خلاء وجودی او را پر کند به سراغ محبوبی دیگر می رود و همین طور... مگر آنکه روزی به محبوب اصلی و حقیقی خود نائل گردد؛ آن وقت به کمال واقعی خود که اتصال به کمال لایتناهی است خواهد رسید و از بهجت و سعادت کامل غرق می گردد و برای همیشه آرام می گیرد.

 

مسلما انسان در این دنیا طالب تجربه و تنوع است. تجدد موجب انبساط خاطر می گردد، خصوصا اگر آن تجدد و تنوع در جهت حیات و تازگی زندگی باشد. تجدد و تنوع، کدورت و ملال را از خاطر می زداید. در تشریع نیز این نکته رعایت شده؛ در هفته روزی و در سال ماهی برای عبادت اختصاص داده شده است؛ یعنی تشریع به بدرقه تکوین رفته است. روز جمعه در هفته و ماه رمضان در سال، اوقات تجدید حیات معنوی و زدودن خاطراز ملال ها و کدورت های مادی است.

 

در قرآن کریم مکرر از این تجربه حیاتی که برای زمین رخ می دهد یاد شده ولی به عنوان یک درس و تعلیم و به عنوان راهنمایی بشر، که از این فصل چه استفاده ای بکند و چه الهامی باید بگیرد. هر یک از فرزندان زمین از گیاهیان و حیوانات و انسان از این فصل حیات بخش سهمی و حقی دارند؛ گلها و سبزه ها در این فصل خود را به کمال می رسانند و به حد اعلی جمال خود را طراوت می دهند. اسب و گاو و گوسفند خود را به آب و علف می رسانند، خود را فربه می سازند، جست و خیز می کنند.

 

انسان هم از آن جهت که انسان است، عقلی دارد و فهمی، دلی دارد و احساساتی و عواطفی، او هم از این فیض عام سهمی دارد. سهم انسان چیست؟ برای بعضی از مردم فصل حیات بخش بهار الهام دهنده است، درس است، آموزنده است، نکته ها و رمزها و حقیقت ها در می یابند. اما متاسفانه بعضی دیگر از افراد از حد استفاده یک حیوان تجاوز نمی کند. حاصل بهره آنها از این تجلی با شکوه خلقت، شکم پرکردن و عربده کشیدن و بد مستی کردن و سقوط در منتها درجه حیوانیت است. آنها در این فصل الهام می گیرند اما نه از این فصل بلکه از صفات و ملکات پلید خودشان؛ الهام می گیرند اما چه چیز الهام می گیرند؟ جنایت و آدمکشی، فحشا و فساد اخلاقی، شکستن قیود و حدود انسانی. آیا این منتهای بدبختی نیست که محصول رسیدن ایامی به این لطف و صفا و طراوت، تیرگی دل و تاریکی روح و قساوت قلب باشد؟ آری هر کسی به طینت خود می تند.

 

به هر حال فصل بهار فصل تجدید حیات و زندگی از سرگرفتن زمین ماست؛ فصل نشاط و خرمی زمین است؛ فصلی است که زمین در شرایط تازه و جدید قرار می گیرد و مستعد می شود که بزرگترین موهبت های الهی یعنی حیات و زندگی به او اضافه شود. در قرآن کریم از این حالت زمین، از این تجربه حیاتی که برای این موجود رخ می دهد، مکرر یاد شده. در حدود پانزده بار و شاید بیشتر در قرآن کریم به این موضوع اشاره شده، ولی به عنوان یک درس و یک تعلیم و یک حکمت آموختنی.

 

*سخنرانی استاد شهید مطهری در 7 فروردین 1338 . برگرفته از کتاب بیست گفتار

 

منبع

[ چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسینعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجموعه ای از پرسشهایی که همیشه در ذهنم بوده و وقت زیادی را برای پیدا کردن آنها صرف کردم و اکنون بدون اتلاف وقت در اختیار شماست .
موضوعات وب
امکانات وب
...... .....